27 września w ramach udziału w przogramie "Czytające Przedszkole" dzieci z grup "Żabek", "Myszek", "Liski", "Kotki" i "Kreciki" obchodziły Międzynarodowy Dzień Głośnego Czytania. 

Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, w nawiązaniu do zainaugurowanej przez Fundację ABCXXI kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej.

 

       Tego dnia dzieci z grupy "Żabek" dużo słuchały czytanych utworów.  Wszystko dzięki naszym gościom.Mama Marysi M
Pierwszym gościem była Mama Marysi M., która przeczytała dwie książeczki z serii o Kubusiu Puchatku. Jedna dotyczyła emocji, druga pór roku.

Poznaliśmy emocje, które mogą towarzyszyć nam każdego dnia takie jak: radość, smutek, złość.
Poznaliśmy charakterystyczne cechy czterech pór roku, próbowaliśmy utrwalić ich nazwy.

 Mama Marysi M.1

Kolejnym gościem była siostra Krzysia – Adrianna, która przeczytała nam książeczkę „Franklin wybacza siostrzyczce”. To jedno z wielu opowiadań z serii o sympatycznym żółwiu Franklinie. Tym razem siostrzyczka Franklina niechcący wypuściła jego ukochaną rybkę do stawu. Żółwik miał ogromny żal do siostry. Wszystko jednak skończyło się dobrze, siostrzyczka przeprosiła Franklina, który jej wybaczył.

siostra Krzysia

siostra Krzysia1
Była to dla nas cenna lekcja w zakresie poszerzania wiedzy na temat sytuacji, w których należy stosować formy grzecznościowe.
Adrianna została z nami trochę dłużej i zorganizowała super zabawy dla Żabek.

Mama Krzysia

Ostatnim gościem była Mama Krzysia, która przeczytała książkę „Przygoda misia”. To książeczka z pluszową pacynką misia. Wysłuchaliśmy wesołą historyjkę i obejrzeliśmy wspaniałe ilustracje. Wszyscy byli zachwyceni i świetnie się bawili podczas czytania.

       W grupie "Myszki" w ramach tech akcji czytana była literatura dziecięca "Kubuś Puchatek i jego Przyjaciele. Jeżynowa Niespodzianka". Przedszkolaki w skupieniu i zaciekawieniu słuchały bajkowej opowieści oraz z wielką ochotą oglądały kolorowe ilustracje

myszki1

myszki2

myszki3

Liski odwiedziła absolwentka grupy „Ślimaczki”. Hania przeczytała nam wartościową i ciekawą książkę „Cudowny chłopiec”. Była to znakomita okazja do rozmów o różnicach między ludźmi i szacunku wobec innych.

2 4

  Dzieci w grupie "Kotki" przyniosły z domu swoje ulubione książki, które czytaliśmy przez cały dzień. 

1

Przedszkolaki kształtowały umiejętność czytania metodą symultaniczno- sekwencyjną. Dzieci poznały samogłoski, które odczytywały w ksiące J.Cieszyńskiej pt. "Kocham czytać".

2

3

5

W ramach tej akcji w grupie „Kreciki” już od samego rana gościliśmy rodziców oraz osoby, które czytały wybrane przez dzieci pozycje książkowe.

Pierwsza odwiedziła nas mama Leona J., która przeczytała dzieciom jedną z przygód Muminków.

krecik1

Wszystkie przedszkolaki w skupieniu i zaciekawieniu słuchały opowieści

oraz z wielką ochotą oglądały kolorowe ilustracje.

krecik2

Po południu odwiedziła nas mama Krzysia, która przeczytała nam o przygodach chłopca z drewna o imieniu Pinoki.

krecik3

Następnie gościła i czytała nam mama Leona W.

krecik4

Gościliśmy również mamę i brata Marysi, którzy przeczytali nam wiersze Jana Brzechwy

krecik5

krecik6

oraz byłą absolwentkę naszego przedszkola

krecik7

Był to bardzo udany dzień, który przebiegł w rodzinnej atmosferze i był wspaniałą okazją, by przypomnieć zalety głośnego czytania. Czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię. Warto i trzeba czytać dzieciom! Tej zasady się trzymamy i codziennie głośno czytamy! Wszystkim czytającym gościom bardzo dziękujemy!