Czy aktywność fizyczna jest ważna w życiu dzieci?

        Stare i mądre przysłowie mówi, że sport to zdrowie i trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić.

 

 

        Sport nie tylko rozwija organizm, poprawia kondycję, pozytywnie wpływa na jego pracę, ale pomaga także w spalaniu niepotrzebnych kalorii, zapobiegając tym samym otyłości i rozwojowi groźnych chorób.
Z drugiej strony sport, szczególnie rywalizacja znacznie wpływa na eliminację złych emocji, pozwala rozładować nagromadzony stres, uczy nas reagowania na porażki i zwycięstwa. Sport kształtuje charakter, uczy samodyscypliny.

        Dzieci do prawidłowego rozwoju potrzebują niewątpliwie bardzo dużo ruchu. Należałoby się nad tym głębiej zastanowić przyglądając się sposobowi spędzania czasu przez najmłodsze i również starsze dzieci. Coraz więcej dzieci spędza czas przed komputerem lub telewizorem, w mało rozwijający fizycznie sposób.
W dobie postępu cywilizacyjnego dzieci nie mają już okazji chodzić pieszo do przedszkola i biegać cały dzień po podwórku. W ogóle mają mało okazji do ruchu. Rano zjeżdżają windą do garażu, jadą samochodem
do przedszkola, do późnych godzin wieczornych spędzają czas w przedszkolu a potem wracają do domu samochodem
i windą do mieszkania.

        Wykorzystując postępy techniki, współczesny człowiek coraz bardziej ogranicza swoja aktywność fizyczną do niezbędnego minimum. Jak wynika z badań, stopniowa redukcja ogólnej aktywności ruchowej prowadzi do obniżenia wydolności fizycznej i ogranicza możliwości rozwoju osobniczego, a także zmniejsza zdolności adaptacyjne do stale zmieniających się warunków życia. Wśród przedstawicieli młodego pokolenia, stale wzrasta procent dzieci zaliczanych do dyspanseryjnych. Znaczna część niedomagań i schorzeń jest wynikiem niedostatecznego uczestnictwa dzieci w ćwiczeniach fizycznych.

Specjaliści zwracają naszą uwagę na fakt, że siedzący tryb życia oraz jedzenie z dużą ilością konserwantów doprowadza do otyłości na masową skalę. Otyłość stała się obecnie chorobą cywilizacyjną.

        Dzieci mają ogromną potrzebę ruchu ale również bardzo lubią wszelkiego rodzaju gry i zabawy sportowe, zarówno na świeżym powietrzu, jak i w pomieszczeniu. Wystarczy jedynie stworzyć im do tego odpowiednie warunki. To rodzice muszą zrozumieć, jak ważny jest ruch dla prawidłowego rozwoju dzieci i wszczepiać
im tę zasadę od najmłodszych lat życia.

        „W zdrowym ciele, zdrowy duch” - zwykły mawiać nasze babcie i nie sposób nie zgodzić się z tą najprawdziwszą z prawd. Fakt, że ludzie w ruchu to ludzie szczęśliwi został przecież udowodniony naukowo.

Aktywność fizyczna pozwala również na rozładowanie negatywnych emocji w sposób konstruktywny i przyczynia się do poprawy nastroju.

        Sport nie tylko rozwija ciało i wpływa pozytywnie na funkcjonowanie organizmu ale także doskonale wpływa na rozwój „ducha”, wyrabia pozytywne cechy charakteru i jak niewiele rzeczy we współczesnym świecie, pozwala na formowanie ciekawych osobowości młodych ludzi.

        Chciałabym zaapelować do wszystkich rodziców, aby stwarzali dzieciom jak najwięcej możliwości do ćwiczeń, zabaw, harców na świeżym powietrzu i nie tylko, zaszczepiali w nich miłość do sportu aby dzieci rosły w przekonaniu, że sport i aktywność fizyczna są czymś tak naturalnym jak jedzenie i oddychanie.
Wtedy będziemy mieć społeczeństwo ludzi zdrowych, zadowolonych z życia i spełnionych.

 

Opracowała: mgr  Katarzyna Andrychowska