Podobny obraz

Wraz z rozpoczęciem Nowego Roku 2019, dzieci z grupy "Misie" przystąpiły do kolejnej przygody w ramach projektu "Mały Miś w świecie wielkiej literatury". Tym razem  Przedszkolaki zamieniły się w kucharzy.

 

 

Dzieci poznały historię książki kucharskiej.

Podobny obraz

Dowiedziały się, że książki kucharskie to zbiory przepisów kulinarnych, a więc opisów jak przygotować np. sałatkę bądź zupę . Dawno temu przepisy przekazywano sobie ustnie, a mamy opowiadały swoim córkom, jak przygotowuje się jakąś potrawę. Dopiero, gdy powstało pismo zaczęto tworzyć książki kucharskie pisane ręcznie . Przedszkolaki dowiedziały się również, że najstarsze zachowane przepisy kulinarne pochodzą z Chin i opisują, jak przygotować smażone kulki z ryżu i mięsa.Gdy wynaleziono druk zaczęły powstawać pierwsze drukowane książki kucharskie urozmaicone rysunkami potraw. Obecnie wiele przepisów kulinarnych można znaleźć również w internecie.

Po wysłuchaniu historii powstania książki kucharskiej, Misie postanowiły stworzyć swoją własną. Na początku dzieci oglądały magazyny kulinarne, porównywały wygląd różnych dań, próbowały odgadnąć na jakie potrawy znalazły się tam przepisy. 

kulinarnie z malym misiem01

kulinarnie z malym misiem02

kulinarnie z malym misiem03

kulinarnie z malym misiem13

Następnie  każdy Przedszkolak stworzył przepis na swoją wymarzoną kanapkę. Powstały naprawdę wspaniałe przepisy, bogate w wiele składników , szczególnie w  warzywa.

kulinarnie z malym misiem12

Misie wiedzą również, że prawdziwi kucharze zawsze próbują potraw według swoich przepisów, dlatego dzieci samodzielnie przygotowały  śniadanie. Każdy  skomponował kanapkę  według wcześniej wymyślonego przepisu. Sprawiło to dzieciom wiele radości.

kulinarnie z malym misiem04

kulinarnie z malym misiem05

kulinarnie z malym misiem06

kulinarnie z malym misiem07

kulinarnie z malym misiem09kulinarnie z malym misiem10kulinarnie z malym misiem11

 

Wspólnie z Małym Misiem dzieci udały się również w kulinarną podróż po świecie popularnych bajek i opowiadań. Poszukiwały, jakie potrawy występują w literaturze. Udało się odnaleźć m.in.:  piernikowy domek Baby Jagi, słodki miodek Kubusia Puchatka, pyszne ciasto dla babci Czerwonego Kapturka.

Znalezione obrazy dla zapytania miodek kubusia puchatka

 

To była naprawdę smakowita przygoda.