Dnia 2 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.

 

 

Dzień ten upamiętnia urodziny duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena.

Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.

Święto zostało ustanowione w 1967 roku, od tamtej pory, co roku, gospodarzem święta jest inne państwo.

W Polsce od 2001 roku odbywa się akcja społeczna „Cała Polska czyta dzieciom”. Ma ona za zadanie uświadomienie społeczeństwa, jak ważne dla dzieci jest poznawanie świata książek. Ma na celu zachęcenie rodziców do czytania książek swoim dzieciom.

Nasze przedszkolaki postanowiły także wziąć udział w Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci.

Poniżej relacja z zajęć.

Grupa V Kaczuszki obchodząc Międzynarodowy Dzień Książki zagłębiła się w literaturę dziecięcą Walta Disneya "Złota Księga Bajek" oraz Justyny Bednarek "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek". Ponadto dzieci poznały budowę książki oraz utrwaliły sobie proces jej powstawania. Zachęcając do regularnego czytania, dzieci wykonały własne zakładki do książek.

Kaczuszkii01

Kaczuszkii02

 Kaczuszkii03

Kaczuszkii04

Tego dnia dzieci z grupy „Misie”  opowiadały o swoich ulubionych książkach.  Królowały książki z  bajkami o Kocie w butach
i Czerwonym Kapturku. Przedszkolaki rozpoznawały także ilustracje z popularnych książek dla dzieci, a później próbowały przyporządkować do nich bajkowe rekwizyty.  Świetnie poradziły sobie z tym zadaniem.  Na sam koniec dzieci wykonały swoje pierwsze zakładki do książek, które na pewno przydadzą się w czasie wspólnego czytania z rodzicami.

Misie01

Misie02

Misie03

Misie04

Dzieci z grupy Żabek na początku zajrzały do swojego kącika czytelniczego i obejrzały przedszkolne książeczki. Następnie wspólnie zastanowiły się nad tym jak powstają książki i jak należy o nie dbać. Później ciocia przeczytała książkę pt. "Trzy świnki", a dzieci na koniec odegrały teatrzyk kukiełkowy.

Żabki01

 

 

Żabki03

Dzieci z grupy Sówki utrwaliły informacje na temat budowy i powstawania książek. Poznały nową bajkę Hansa Christiana Andersena „Słowik”, a następnie wykonały ilustrację do wybranego fragmentu bajki. Każdy opowiedział o swojej pracy. Na koniec dzieci wymyślały inne zakończenie bajki „Słowik”.

Sówki01

 

 

Sówki02

 

Sówki03

 

Sówki04

Dzieci z grupy Ślimaczki z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci i 213 rocznicy urodzin H.Ch. Andersena tego dnia słuchały baśni duńskiego pisarza m.in. „To pewna wiadomość”.
Historia pewnej kury stała się dla nas znakomitą okazją do rozmowy o tym, czym jest plotka i jej konsekwencjach. Następnie wykonaliśmy razem plakat związany z omawianym tematem. To były bardzo pouczające zajęcia. Dziękujemy Panie Andersenie!

Ślimaczki01

Ślimaczki02

Ślimaczki03